Stowarzyszenie Żydowski Instytuk Historyczny w Polsce

Archiwum ważniejsze niż życie

Archiwum ważniejsze niż życie

 

Archwium ważniejsze niż życie to nowy projekt Żydowskiego Instytutu Historyczne - Wystawa poświęcona Emanuelowi Ringelblumowi, grupie Oneg Szabat i ich walce o zachowanie pamięci.

W Warszawie, w środku okupowanej przez Niemcy Polski, w największym getcie Europy, w czasach bezwzględnego terroru niewielka grupa pisarzy, historyków, dziennikarzy, nauczycieli, działaczy społecznych utworzyła grupę Oneg Szabat, która postawiła sobie za cel ocalić pamięć o Zagładzie żydowskiego narodu i opisać dramat toczących się wokół wydarzeń.

W roku 1946 w podziemiach szkoły przy ulicy Nowolipki 68 w Warszawie odnaleziono pierwszą częścią Archiwum Ringelbluma. Drugą - cztery lata później. Ten najważniejszy zbiór świadectw Zagłady zawiera kilkaset relacji, dzienniki, listy, fotografie, dokumenty urzędowe, prasę jawną i konspiracyjną, dzieła sztuki, opracowania z czasów wojny.

Scenariusz wystawy opracowują historycy ŻIH pod opieką profesora Pawła Śpiewaka. Projekt wystawy jest konsultowany z wystawiennikami i kuratorami wystaw m.in. Auschwitz - Birkenau, Bramy Grodzkiej w Lublinie i Fabryki Schindlera w Krakowie.

Więcej o projekcie można się dowiedzieć tutaj