"KREW. Łaczy i dzieli" - nowa wystawa czasowa w Muzeum POLIN

12 października odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "Krew. Łączy i dzieli" pogłębia wiedzę na temat krwi w kulturze żydowskiej w jej wymiarze religijnym, historycznym i społecznym, odnosząc się do tradycji i współczesności. Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich.

Krew jest mocnym symbolem zakorzenionym w judaizmie. Jest znakiem przymierza, jakie Izraelici zawarli z Bogiem na górze Synaj - Mojżesz pokropił ich wtedy krwią, łącząc tym samym we wspólnotę. Krew to także symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum / profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie źródłem przesądów.

Inspiracją dla warszawskiej wystawy była ekspozycja w Jewish Museum London. W polskiej edycji rozwinięto pomysły londyńskie, poszerzając je o nowe wątki i obiekty. W narrację wystawy wplecione zostaną dzieła sztuki współczesnej m.in. po raz pierwszy w Polsce zobaczymy pracę Anisha Kapoora, uznanego obecnie za jednego z najwybitniejszych artystów światowej sławy.

Muzeum POLIN i Narodowe Centrum Krwi zachęca wszystkich do oddawania krwi, która jest niezbędna do ratowania życia. Dowiedz się więcej o kampanii na: www.twojakrew.pl.

 

Oryginalna wystawa "Krew: Łączy i dzieli" została przygotowana przez Jewish Museum London we współpracy z Pears Institute for the Study of Antisemitism, Birkbeck, University of London. Kuratorką oryginalnej wystawy w Jewish Museum London była Joanne Rosenthal; oryginalna koncepcja wystawy autorstwa Abigail Morris, dyrektor Jewish Museum London. 

Mecenas   Współorganizator   Wsparcie
Grupa Zwierciadło   Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce   The David Berg Foundation  

Patroni medialni