Powrót

Spotkania grantowe

Wspólnie z Muzeum POLIN serdecznie zapraszamy na spotkania konsultacyjne on-line dla przedstawicieli organizacji chcących startować w konkursie grantowym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Uczestnictwo w nich będzie nie tylko okazją do zadania wszelkich pytań dotyczących grantu, ale również poszerzenia wiedzy na temat pozyskiwania funduszy oraz praktyki realizowania grantów w obszarze ochrony, edukacji oraz promocji dziedzictwa i kultury polskich Żydów. 

Osoby chętne do udziału w wybranym spotkaniu/w wybranych spotkaniach (istnieje możliwość zgłoszenia się na kilka wybranych lub na wszystkieprosimy o wysłanie zgłoszenia mailowego na adres biuro@szih.org.pl. Zgłoszenie powinno zawierać następujące informacje: 

  1. Imię i nazwisko 
  2. Nazwa reprezentowanej organizacji 
  3. Datę i nazwę wybranego spotkania/spotkań  

Spotkania odbędą się online, na platformie Zoom.  

Osoby, które zapiszą się na dane spotkanie, otrzymają link do wydarzenia. 

 Co zrobić aby otrzymać i rozliczyć grant? – Joanna Fikus i Michał Majewski 

2 września 2021 r., g. 16:00 – 18:00 

Wymyślić dobry projekt to dopiero połowa sukcesu. Drugą połową jest przekonanie potencjalnych partnerów (w tym również Stowarzyszenia ŻIH) do przeznaczenia na ten projekt funduszy, a następnie jego realizacja w sposób nie tylko efektywny, ale również transparentny. W czasie spotkania omówimy wniosek grantowy a także umowę wraz z wynikającymi z niej prawami i obowiązkami grantobiorców. Przedstawimy najczęściej pojawiające się błędy oraz zastanowimy się co zrobić, aby ich uniknąć. Spotkanie będzie  okazją do uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania.  

Joanna Fikus jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Etnologii i Antropologii Kulturowej. Koordynatorka projektu wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich. Współautorka projektów „Zapisywanie świata żydowskiego w Polsce” oraz „Polskie korzenie w Izraelu”, dokumentujących wspomnienia Żydów mieszkających w Polsce i Izraelu. W muzeum zajmowała się koordynowaniem współpracy między zespołami kuratorów, naukowców oraz projektantów tworzących  wystawę stałą Muzeum POLIN. Obecnie jest Kierowniczką Działu Wystaw w Muzeum POLIN, członkinią Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny  oraz przewodniczącą Komisji Grantowej Stowarzyszenia ŻIH. 

Michał Majewski  jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie bronił pracę magisterską napisaną pod kierunkiem profesora Jerzego Tomaszewskiego dot. żydowskich organizacji prowadzących bojkot antyhitlerowski w latach 1933-1935. Od 2004 roku współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz dialogu międzykulturowego. Od 2007 roku związany z Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny, gdzie początkowo pracował jako kurator galerii międzywojennej wystawy stałej, a następnie już w samym Muzeum odpowiadał za powstanie Centrum Informacji Historycznej. W latach 2017 – 2021 członek Zarządu międzynarodowego stowarzyszenia Gesher Galicia. Od 2019 członek zarządu Forum Darczyńców.  

Jak szukać możliwości współfinansowania projektów – Weronika Litwin i Agnieszka Gosk 

3 września 2021 r., g. 16:00 – 18:00

W czasie webinarium zaprezentujemy, gdzie i jak można znaleźć środki dla organizacji pozarządowych na finansowanie projektów związanych z tematyką żydowską. Pokażemy, gdzie szukać informacji o dotacjach, omówimy kilka wybranych konkursów dotacyjnych, a także przedstawimy podstawowe informacje dotyczące poszukiwania sponsorów i darczyńców prywatnych. 

Weronika Litwin z wykształcenia jest historyczką sztuki. Od początku swojej drogi zawodowej angażuje się w realizację projektów na rzecz ochrony dziedzictwa polskich Żydów, a także przeciwdziałania postawom ksenofobicznym i antysemickim. Od 2014 r. związana jest z Muzeum POLIN, gdzie zajmuje się pozyskiwaniem środków zewnętrznych na działalność muzeum. Od 2019 r. kieruje Biurem Pozyskiwania Funduszy. 

Agnieszka Komorowska-Gosk z wykształcenia  jest polonistką. Od 2013 r. zawodowo zajmuje się  pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych dla kultury na działalność programową i inwestycyjną. Współpracowała z różnymi organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami kultury. Od 2017 r. pracuje w zespole Biura Pozyskiwania Funduszy w Muzeum POLIN.  

Cmentarze żydowskie w Polsce – Remigiusz Sosnowski 

9 września 2021 r., g. 16:00 – 18:00 

Porozmawiamy o stanie i sytuacji prawnej cmentarzy żydowskich we współczesnej Polsce.Opowiemy o praktycznych aspektach porządkowania cmentarzy oraz o miejscu cmentarzy żydowskich w świadomości lokalnych społeczności i środowiska żydowskiego. Dowiemy się na co zezwala żydowskie prawo religijne w przestrzeni nekropolii, a co jest surowo zabronione.  

 Remigiusz Sosnowski jest kierownikiem cmentarza żydowskiego na Bródnie w Warszawie. Ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim.  Społecznie i zawodowo opieką nad cmentarzami żydowskimi w Polsce. Członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Kilka kadencji był członkiem zarządów Polskiej Unii Studentów Żydowskich oraz Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. Uczestniczył w kilkudziesięciu programach edukacyjnych dotyczących cmentarzy żydowskich oraz kultury polskich Żydów. Współtworzył wystawę stałą Bejt Almin na cmentarzu żydowskim na Bródnie oraz eskpozycję na Cmentarzu Żydowskim w Tarnowie. Współzałożyciel Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich i współautor bazy danych zebranych ze 115 000 inskrypcji na ponad 100 cmentarzach żydowskich w Polsce. Autor książki „Polityka imigracyjna Izraela”. 

Po co nam edukacja międzykulturowa? – Natalia Gebert 

10 września 2021 r., g. 16:00 – 18:00 

Wydawać by się mogło, że skoro umiemy mówić, to kwestie komunikacji mamy w małym palcu. Ale czy na pewno? Nasza wypowiedź to dopiero początek komunikacji. Może zostać źle zrozumiana albo w ogóle niezrozumiana. Kiedy komunikują się osoby wywodzące się z różnych kultur, sprawa robi się jeszcze bardziej złożona. W trakcie warsztatów przyjrzymy się temu, jak wygląda proces komunikacji, jakie pułapki mogą na nas czyhać, kiedy formułujemy wypowiedź i na co zwracać uwagę, żeby nasz odbiorca wywodzący się z innej kultury dobrze nas zrozumiał. Przyjrzymy się także zasadniczym różnicom społecznym między kulturami i ich wpływowi na komunikację. 

Natalia Gebert miała być weterynarką, została kulturoznawczynią. Studia wyleczyły ją z europocentryzmu i nauczyły patrzeć z dystansem na różnice między kulturami. Od wielu lat wykorzystuje te umiejętności w praktyce, m.in. jako edukatorka w Centrum Wielokulturowym. Przeprowadziła kilkaset warsztatów o uchodźcach, migracjach i wielokulturowości. Jest współzałożycielką warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty, która wspiera w tej chwili ok. 130 rodzin uchodźczych mieszkających w Warszawie i okolicznych miejscowościach.  

Spotkania z kulturą żydowską – Renata Płotczyk 

17 września 2021 r., g. 16:00 – 18:00 

W czasie spotkania skupimy się na podstawowych zagadnieniach dotyczących tradycji i kultury żydowskiej. Prześledzimy kluczowe wydarzenia w historii polskich Żydów. Zobaczymy w jaki sposób przenikały się społeczności Polaków i Żydów, co ich łączyło, a co dzieliło. Porozmawiamy o żydowskim kalendarzu, o najważniejszych świętach judaizmu i towarzyszących im zwyczajach.  

Renata Płotczyk, z wykształcenia jest pedagogiem-terapeutą edukatorką i przewodniczką miejską z dwudziestoletnim doświadczeniem.Od sześciu lat współpracuje z Muzeum POLIN. Jest autorką ścieżek tematycznych, warsztatów kulinarnych, gier miejskich, spacerów po Muranowie, scenariuszy zajęć i kart pracy dla dzieci oraz młodzieży. .   

 Projekt spotkań on-line jest realizowany wspólnie z Muzeum POLIN w ramach programu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe II, który jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.